Start

March 3, 2022 - 11:00 am

End

March 3, 2022 - 1:00 pm

Yaşlılar ve Şehir Hayatı: Katılım ve Erişimdeki Zorluklar

 

 

Tarih: 3 Mart 2022, 11.00-13.00

Yer: Zoom

 

UNIC Şehir Laboratuvarında Bize Katılın

 

Tartışma grupları

  1. Şehir Hayatına Erişim Problemleri (altyapı, fiziksel, dijital, sosyalleşme)
  2. Ekonomik Problemler ve Yaşlı Yoksulluğu
  3. Sosyal Dışlanma, Yaş Ayrımcılığı ve Sebepleri

 

Haziran 2022’de Oulu Üniversitesi, Finlandiya’da yapılacak Şehir Laboratuvarı Festivali hakkında bilgi edinin!

 

Alacağınız katılım sertifikası ile 2022 ve 2023’te UNIC şehirlerinde (Rotterdam, Zagreb, Bochum, Cork, Deusto, Liege, Oulu) düzenlenecek uluslararası UNIC aktivitelerine davet edilme şansını yakalayın!

 

 

Kayıt için:

 

Şehir Laboratuvarına aktif olarak katılmak ve UNIC Şehirlerinde düzenlenecek uluslararası UNIC aktivitelerine katılmak isteyen öğrenciler, aşağıdaki formu doldurabilirsiniz (Kayıt için son tarih: 23 Şubat 2022, Çarşamba):

https://docs.google.com/forms/d/16LUChD0wixrWmRslE59vbCCLQ9BfmWgxxAI6nQbqgII/edit

 

Tüm katılımcılar (aktif olarak katılacak öğrenciler ve izleyiciler), zoom davetiyesi için lütfen aşağıdaki linke tıklayın (Son tarih: 3 Mart 2022, Perşembe)

 

https://kocun.zoom.us/meeting/register/tJIsdeuhrTIsGtUygSSA1kcqQetp8vyWdZkz

 

 

(Etkinlik dili Türkçe olacaktır)

 

 

Yaşlılar ve Şehir Hayatı: Katılım ve Erişimdeki Zorluklar

 

UNIC Pop-Up CityLabs

 

Endüstrileşme-Sonrası Kentler Avrupa Üniversitesi – UNIC projesi – hareketlilik, kapsayıcılık ve çeşitlilik açısından benzer zorluklar ve fırsatlarla karşı karşıya kalan endüstrileşme-sonrası şehirlerdeki sekiz üniversiteden oluşmaktadır. Bu kapsamda, sanayileşme sonrası şehirlerin kentsel dayanıklılığına ve rönesansına katkıda bulunmak için UNIC CityLabs ile karşınızdayız!

UNIC’in bir parçası olan UNIC Pop-Up CityLabs, UNIC öğrencileri, araştırmacıları ve eğitimcilerinin UNIC’in ortak sorunları çerçevesinde yerel topluluklar ve paydaşlarla yüz yüze geldikleri, gerçek hayattaki toplumsal zorluklara yenilikçi çözümler yaratmak için fiziksel ve sanal ortamda kentsel buluşma yerleridir.

 

Bu kapsamda, yaşlıların şehir hayatına erişimindeki zorlukları tartışacağımız “Yaşlılar ve Şehir Hayatı: Katılım ve Erişimdeki Zorluklar” temasıyla 3 Mart 2022 tarihinde Koç Üniversitesi UNIC ekibi olarak üçüncü Pop-Up CityLabs’i düzenleyeceğiz. Tartışmanın ardından, katılımcılar, yaşlıların şehre, şehir hayatına ve şehrin imkanlarına erişimini artırmak için olasılıklar geliştirmeyi düşünecekler.

Amacımız, acil sorunlara uygun çözümler geliştirmek için üniversite ve şehir arasındaki katı sınırları ortadan kaldırmak ve aynı zamanda öğrencilere kentsel bağlamda yaşanan gerçek zorluklarla bağlantılı bir öğrenme deneyimi sağlamaktır. Bu yüzden,

 

Bu deneyimin bir parçası olmaya davetlisiniz!

 

Etkinlik 3 Mart 2022 Perşembe günü

saat 11.00-13.00 arasında

Zoom üzerinden gerçekleştirilecek

 

Ne zaman?

3 Mart Perşembe günü @ 11.00-13.00 (Çevrimiçi)

 

Nasıl kayıt olunur?

Kayıt olmak için yandaki bağlantıya tıklayın: https://docs.google.com/forms/d/16LUChD0wixrWmRslE59vbCCLQ9BfmWgxxAI6nQbqgII/edit

 

Kimler katılabilir?

  • Tüm disiplinlerden tüm Koç Üniversitesi öğrencileri (Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora).
  • Tüm Koç Üniversitesi akademisyenleri
  • Tüm Koç Üniversitesi personeli katılabilir.

Etki:

  • Bu etkinlik kapsamında network kurma olanağına sahip olacaksınız. Diğer bölümlerden öğrencilerle çalışma fırsatı elde etmekle birlikte aynı zamanda akademisyenler, araştırmacılar, STK üyeleri ve şehir paydaşları ile bir araya gelme ve sosyal networkünüzü genişletme şansınız olacak.
  • Unutmayın! UNIC CityLabs etkinliğine katılarak, UNIC ittifakının bir parçası olma ve tüm UNIC üniversitelerinde (Erasmus Üniversitesi Rotterdam; Koç Üniversitesi; Ruhr Bochum Üniversitesi; College Cork Üniversitesi; Deusto Üniversitesi; Liège Üniversitesi; Oulu Üniversitesi; Zagreb Üniversitesi) meslektaşlarla ve diğer öğrencilerle çalışma ve tanışma şansına da sahip olacaksınız.

UNIC hakkında daha fazla bilgi için lütfen https://unic.eu adresini ziyaret edin.

 

UNIC CityLab Vizyonu nedir?

 

CityLabs, farklı bilgi ve know-how’ı bir araya getirerek, bilginin ortak üretimi için alanlar yaratarak, öğrenme ve gerçekleştirme arasında dinamik bir bağlantı geliştirerek, şehir ile akademi arasındaki kentsel sürdürülebilirlik konusundaki olağan uygulamaları değiştirerek öğrenme fırsatları sunar. CityLabs, kentsel alanların yerel sorunlarının, kentsel sürdürülebilirlik için gerekli olan yeni çerçeveler ve teknik bilgiler geliştirmek için şehir, akademi ve diğer paydaş grupları arasında ortak bilgi üretiminin denenebileceği bir alandır. Bu kapsamda, CityLabs, akademi ve yönetimle ilgili farklı bilgi grupları arasında politikalarla ilgili bilgileri birlikte üretmek için özel olarak kurulmuş forumlardır. Bu laboratuvarın sembolik kavramı, CityLabs’ın, anlamlı fikirler oluşturmak için farklı türde teknik bilgileri keşfedip üretirken genellikle odaklarını belirli bir şehir, sorun veya zaman dilimiyle sınırladığını gösterir. Böylelikle, kent laboratuvarları, değişim süreçlerini, uygulama ve kavramların gerekliliğini bir araya getirerek, şehirlerin gelecek vizyonları için daha iyi bir ‘yarının’ politikalarına ve kalıplarına dair bağlantılar oluşturur.

 

Üçüncü İstanbul CityLabs Deneyiminde Yerel Zorluk Olarak “Yaşlılar ve Şehir Hayatı”

 

UNIC CityLabs, endüstrileşme sonrası şehirlerimizin kentsel dayanıklılık, iklim dostu şehirler, kalkınma, çeşitlilik, kapsayıcılık ve farklı diğer sorunları içeren belirli zorluklar üzerinde çalışmak üzere tasarlanmıştır. Her yıl, her UNIC ortağı üniversite iki sorunlu alan seçer ve bu konular üzerinde hem yerel hem de uluslararası olarak çalışır.

Koç Üniversitesi olarak İstanbul özelinde ilk Pop-Up CityLabs etkinliğinde mülteci ve göçmen konusunu ele alarak İstanbul özelinde akademisyenler, şehir yönetimi, paydaşlar ve öğrencilerle çalışarak bir problem ağacı gerçekleştirerek konunun çeşitlilik ve kapsayıcılık yönüne odaklanıldı; ikinci Pop-Up CityLabs etkinliğinde ise “İklim Değişikliğine Dirençli Şehirler: İstanbul Örneği” konusuyla, şehirlerin iklim değişikliği ve şehrin dirençliliği konusuna odaklanıldı.

 

Format

 

Çalıştay, 2 saat sürecek olup akademisyenler ve paydaşlar tarafından yaşlıların şehir hayatına erişiminin önemi ve kapsayıcılığın önemi üzerine kısa sunumlarla başlayacak. Sonrasında öğrenci ve diğer tüm katılımcıların, çevrimiçi olarak Google Jamboard platformu aracılığıyla ana zorlukların belirlenmesinde seçilen alt başlıklar altında, ‘istasyon modeline’ dayalı etkileşimli bir katılım süreciyle zorlukların belirlenmesi izleyecektir. Çalıştayın dili Türkçe olacaktır.

 

Bilgi

Daha fazla bilgi için unic@ku.edu.tr adresinden bize ulaşabilir veya https://mirekoc.ku.edu.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

 

MORE DETAIL